Advert

BTÜ Eski Rektörüne Çifte Soruşturma

BTÜ Eski Rektörüne Çifte Soruşturma
Advert

Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi'nin eski Rektörü Prof. Dr. Adem Ersoy'un döneminde İngiltere Leeds Metropolitan Üniversitesi ile yapılan anlaşma gereğince; öğrencilerin 3 yılı Adana'da, son 1 yılı ise İngiltere'de eğitim görecekleri iddiasıyla 4 ayrı bölüme alınan toplam 120 civarındaki öğrenciden 4 ile 5 bin lira arasında ücret alındığı ileri sürülüyor.. 
BTÜ eski Rektörü Prof. Dr. Ersoy hakkında, uygulamalarından ötürü  YÖK'ün iki ayrı soruşturma açtığı ve bu soruşturmalardan bir tanesinin neticelendiği, diğerinin ise halen devam ettiği vurgulanıyor.. 
Neticelenen soruşturmanın eski Rektör Adem Ersoy'un rektörlük konutu oluşturmasına yönelik olduğu zaten biliniyordu.. 
120 ÖĞRENCİ ALINMIŞ, AMA.. Halen devam eden soruşturma ise Adana BTÜ ile İngiltere'deki Leeds Metropolitan Üniversitesi ile yapılan anlaşmaya dair.. 
Tercih sisteminde YÖK'ün onay vermediği bu anlaşma ile sanki anlaşma yapılmış gibi gösterilip 4 ayrı bölüme 120 civarında öğrencinin alınması soruşturuluyor.. BTÜ'ye kabul edilen öğrenciler inşaata 30, makineye 30, lojistike 30 ve uluslararası ilişkilere ise 30 olmak üzere 120 civarında.. 
İKİ DİPLOMA SÖZÜ VERİLDİ Mİ? İngiltere'deki Leeds Metropolitan Üniversitesi ile yapıldığı ifade edilen ancak hiç yapılmayan anlaşmaya göre öğrenciler ne gibi imkâna sahip olacaklardı? 
Bu sisteme göre öğrenciler ilk 3 yılını Adana'da devam edecekleri üniversitenin son 1 yılını İngiltere'de okuyacaklar ve iki üniversiteden de diploma alacaklardı.. 
Eski Rektör Ersoy, konuyu kamuoyu ile düzenlediği bir basın toplantısında da açıklamıştı.. Ancak böyle bir anlaşmanın yapılmadığı ve YÖK'ün de buna onay vermediği gerçeği ortaya çıkınca ne öğrenciler İngiltere'ye gitme imkânı buldular ne de verdikleri paraları geri alabildiler.. 
Aynı yıl üniversite tercih listesine bu anlamda öğrenci alımının yapılacağının kılavuza alınmasının nasıl sağlandığı ise işin bilinmeyen bir başka boyutu.. 
Öğrenci velileri dönem başına 2 ile 3 bin lira arasında değişen rakamla yıllık olarak kendilerinden toplam 4-5 bin lira arasında paranın alındığını ve kayıt altına alınıp alınmadığını bilmediklerini ifade ettiler.. 
Şimdi gözler YÖK'ün soruşturmasına ve BTÜ'nün bu anlamda yapacağı resmi açıklamaya çevrildi.. 

 

Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vali Mahmut Demirtaş'tan Kozan'a Ziyaret
Vali Mahmut Demirtaş'tan Kozan'a Ziyaret
Vali Mahmut Demirtaş'tan Kozan'a Ziyaret
Vali Mahmut Demirtaş'tan Kozan'a Ziyaret