Advert

İkinci İlk 500'deki Adana Firmaları

İkinci İlk 500'deki Adana Firmaları
Advert

"Türkiye'nin İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu 2015 Yılı Araştırma Raporu" sonuçlarına göre, Adana sanayi firmaları Kıvanç Tekstil 33., Beyteks Tekstil 41., Tat Nişasta 44., Oğuz Gıda 51., Sepaş Plastik 64. Zahit Alüminyum 74., Bakırlar İplik 255., Meltem Kimya 284., adı açıklanmayan firma 284., Kingspan Yapı 329. sırada yer aldı.

Adana Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç, Türkiye'nin ilk 500 büyük sanayi kuruluşu sıralamasında 14 firma ile yerini koruyan Adana'nın ikinci 500'de 10 firma ile yer almasının teselli edici olduğunu belirterek, köklü ve güçlü sanayi geçmişine sahip bir kent için bu sayıyı asla yeterli bulmadıklarını söyledi.

Geçen yıl ikinci 500'de yer alan bir firmanın ilk 500'e girdiğini, bir firmanın ikinci 500'e gerilediğini belirten Kıvanç, adı açıklanmayan bir firmanın bu yıl ilk kez listeye girdiğini, 6 firmanın ise önemli oranda sıralamada yükselme başarısı gösterdiğini vurguladı.

Sanayi firmaları açısından oldukça zorlu bir sürecin yaşandığını, komşu coğrafyalarda ve küresel piyasalarda yaşanan gelişmeler nedeniyle firmaların temkinli hareket etmek zorunda kaldığını belirten Kıvanç, Adana sanayisinin güçlü biçimde daha ileri seviyelere taşınması, hak ettiği yere kavuşabilmesi için daha çok gayret gösterilmesi gerektiğini kaydetti.

Kıvanç, "Tüm olumsuzluklara karşın, ikinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu arasına girme ve daha üst sıralara yükselme başarısı gösteren firmalarımızı kutluyor, gelecekte daha iyi performans gösterilerek daha çok sayıda Adana firmasının yer almasını ümit ediyoruz. Geçtiğimiz yıl listenin ilk 100'ünde Adana'dan 3 firma yer alırken, bu yıl bu sayının 6'ya çıktığını görüyoruz. Adana olarak bu tempomuzu devam ettirebilirsek gelecek yıllarda ilk 500 giren firma sayımız daha da artacaktır" dedi.

Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vali Mahmut Demirtaş'tan Kozan'a Ziyaret
Vali Mahmut Demirtaş'tan Kozan'a Ziyaret
Vali Mahmut Demirtaş'tan Kozan'a Ziyaret
Vali Mahmut Demirtaş'tan Kozan'a Ziyaret