Advert

MHP'li Karakaya'dan Bakan Çelik'e Çağrı

MHP'li Karakaya'dan Bakan Çelik'e Çağrı
Advert

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkan Yardımcısı Adana Milletvekili Prof. Dr. Mevlüt Karakaya; Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’e “Pazarlama Bilgi Sistemi”nin ivedilikle hayata geçirilmesi çağrısında bulundu.

TÜRK TARIMININ EN ÖNEMLİ SORUNU

MHP’li Karakaya; Türk çiftçisinin, Türk tarımının en önemli sorunlarından birinin üretimde ve pazarlamada önünü görememesi olduğunu söyledi. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’in yanıtlaması istemiyle yazılı soru önergesi veren Karakaya, “Tarımsal üretimin önemli bir kısmını oluşturan ‘tarımsal aile işletmeleri’ büyük sorunlar yaşamaktadır. Üreticilerimizin pazar bilgi düzeyleri yetersizdir. Tarımsal üretim, tüketim, ithalat, ihracat, stoklar ve fiyatlarla ilgili güncel verilere ulaşılamamaktadır. Hızlı ve güvenilir bilgi desteği sağlanamadığı için üreticilerimiz sağlıklı bir pazar analizi yapamamakta, doğru bir üretim planı oluşturamamaktadır. Piyasa talebine uygun olmayan üretim sonucunda ise ürünler

elde kalmakta ya da tüccarlara zararına satılmaktadır” dedi.

5 YIL GEÇTİ ARADAN…

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın 2011 yılında Pazarlama Bilgi Sistemi’ni

oluşturacağı ve tüm güncel verilerin bu sistemde toplanarak, milli üretim ve tüketim kararlarının oluşumuna katkı sağlayacağı iddiası hatırlatılan önergede, 5 yıl geçmesine rağmen sistemin kurulmadığı belirtildi.

HER TÜRLÜ DESTEK İVEDİ OLARAK SAĞLANMALI

Tarımsal üretimde ölçek ekonomisine ulaşılması, üreticilerin mağduriyetlerinin önlenmesi, yeterli, kaliteli ve düşük maliyetli üretim sağlanarak uluslararası pazarda rekabet gücünün artırılması için ‘Pazarlama Bilgi Sistemi’nin faaliyete geçmesi gerektiğinin altını çizen Karakaya “Üreticimizin hangi ürünü, nerede, ne zaman, ne miktarda üretmesi; bunları nasıl satacağı hakkında karar vermesi; üretim planlarını ve pazarlama programlarını oluşturabilmesi için her türlü teknik destek Bakanlık tarafından ivedi olarak sağlanmalıdır.” çağrısı yaptı.

BAKAN ÇELİK’E YÖNELTİLEN SORULAR

MHP Adana Milletvekili Prof. Dr. Mevlüt Karakaya, Bakan Faruk Çelik’e, ayrıca cevabını vermesini talep ettiği şu soruları yöneltti:

“Pazarlama Bilgi Sistemi hangi aşamadadır, ne zaman faaliyete geçirilecektir?

Üreticilerimizin üretim planlarını oluşturması aşamasında hangi teknik destekler

verilmektedir? Üreticilerimizin pazar bilgi düzeylerinin artırılması için ne tür bilgilendirmeler yapılmaktadır?”

 
Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vali Mahmut Demirtaş'tan Kozan'a Ziyaret
Vali Mahmut Demirtaş'tan Kozan'a Ziyaret
Vali Mahmut Demirtaş'tan Kozan'a Ziyaret
Vali Mahmut Demirtaş'tan Kozan'a Ziyaret