Advert

Kanser Riskini Azaltan Gıdalar

Kanser Riskini Azaltan Gıdalar
Advert

13

Özellikle taze, organik sebze ve meyveler, bazı baharatlar, çaylar ve baklagiller ‘kanser savar' maddelerle yüklü. O nedenle siz de aşağıdaki yiyeceklere beslenmenizde yer vererek kanser riskinizi azaltabilirsiniz…

17

Sarımsak

Birçok bilimsel araştırma, sarımsak tüketmeyenlerin tüketenlere göre çok daha fazla kanser oluşum riski taşıdığını ortaya koymuştur. Özellikle yemek borusu, mide ve kolon gibi sindirim organlarında görülen kanser türleri konu olduğunda… Keskin sarımsak dişlerinin içeriğindeki maddeler, vücudunuzda kansere yol açabilecek nedenlerin oluşmasını ya da kanserli hücrelerin çoğalmasını engelleyebilir. Sağlık açısından fayda sağlamak için günde bir diş sarımsağı bütün olarak yutabilirsiniz.

8

Kırmızı meyveler

Lezzetli yiyecekler olan kırmızı meyvelere “Hayır” demek mümkün değil. Kırmızı meyveler güçlü antioksidanlar içerir. Bu antioksidanlar da hücrelerinize zarar veren serbest radikallerin vücuttaki doğal sürecinin durdurulmasını sağlar. Kırmızı meyvelerin içindeki bileşenler aynı zamanda kanserin büyümesini ve yayılmasını da önler. Bu nedenle kanser karşıtı beslenmenin bir parçası olarak günde mutlaka bir avuç yaban mersini, böğürtlen, çilek veya bir diğer sevdiğiniz kırmızı meyveyi tüketmeyi unutmayın.

10

Domates

Domates tüketmenin erkeklerde prostat kanserini önlediğine dair araştırma sonuçları mevcuttur. Bu kırmızı, sulu küreler hücrelerinizdeki DNA'nızı koruyarak kansere neden olan hasarlardan size uzak tutar. Domates, ‘likopen' adlı efektif bir antioksidanın yüksek konsantresini içerir. Vücudunuz likopeni en iyi şekilde domates sosu gibi işlenmiş domates yiyecekleriyle absorbe eder.

5

Turpgiller

Brokoli, lahana ve karnabahar gibi sebzelerden oluşan gruptur. Turpgiller özellikle kanserden korunmanız için size yardım eder. Araştırmacılar, bu sebzelerin içeriklerinin hücre DNA'nıza zarar veren serbest radikallerden korunabileceğinizi keşfetmiştir. Aynı zamanda kansere neden olan kimyasallara karşı kalkan da oluşturur, tümörlerin büyümesini önler ve kanser hücrelerini yok eder. Kanser karşıtı beslenmenize ekleyebileceğiniz sağlıklı bir ek yiyecek olabilir.

3

Yeşil çay

Bu çay, zarar görmüş hücrelerden serbest radikalleri uzak tutmaya, çeşitli yollarla kanserden korunmayı sağlayan ‘kateşin' isimli bir çeşit antioksidanı içeriğinde barındırır. Laboratuvar çalışmaları, çaydaki kateşin maddesinin tümörleri küçülttüğü ve tümör hücrelerinin oluşmasını azalttığını ortaya koymuştur. İnsanlar üzerinde yapılan bazı araştırmalar, çay içmenin kanseri azalttığıyla ilgili bir bağlantı keşfetmiştir. Yeşil ve siyah çay kateşin maddesi içerir fakat yeşil çaydan daha fazla antioksidan alırsınız. Bu nedenle günde bir fincan tüketilebilir.

6

Tam tahıllar

Amerikan Enstitüsü'nün kanser araştırmasına göre, tam tahıllar lif ve antioksidan içeren birçok bileşene sahip olduğundan dolayı kanser riskinizi düşürebilir. Yarım milyon insan üzerinde yapılan bir araştırmada ölçülü olarak tam tahıl tüketenlerin kolorektal kanser risklerinin azaldığı gözlemlenmiş olmakla beraber, tam tahılları kanserle savaş bakımından birinci sıraya yükseltmiştir. Yulaf, kahverengi pirinç, kepek ekmeği ve kepekli makarnalar tam tahıllara örnektir.

1

Zerdeçal

Bu turuncu renkli, Hint mutfağında sıklıkla kullanılan baharatta ‘curcumin' diye adlandırılan bir madde bulunmaktadır ve bu madde kanser riskini azaltmada yararlı olabilir. Amerikan Kanser Derneği'ne göre curcuminin laboratuvar çalışmalarında bazı kanser hücrelerini engellediği ve yayılmasını azalttığı bulunmuştur. Zerdeçalı marketlerde bulmak mümkündür ve birçok yemekte de kullanılabilir.

4

Üzüm

Kırmızı üzümün kabuklarında ‘resveratrol' isimli antioksidan bakımından zengin kaynaklar bulunur. Üzüm suyu ve kırmızı şarap da bu antioksidana sahiptir. Ulusal Kanser Enstitüsü'ne göre resveratrol kanserin başlamasını ve yayılmasını engelleme konusunda yararlı olabilir. Laboratuvar çalışmalarında bu maddenin birçok kanser çeşidinin gelişmesini engelleyebileceği de görülmüştür. Erkeklerde orta miktarlarda şarap tüketiminin prostat kanseri riskini azalttığı düşünülmektedir.

2

Yeşil yapraklı sebzeler

Ispanak ve marul gibi yeşil yapraklı sebzeler ciddi anlamda antioksidan, beta karoten ve lutein kaynaklarıdır. Ayrıca bu besin öğelerini, geleneksel olarak pişirilerek tüketilen hardal filizi ve lahana gibi sebzelerde de bulabilirsiniz. Bazı laboratuvar çalışmalarında bu yiyeceklerdeki kimyasal bileşenlerin bazı kanser hücrelerinin büyümesini kısıtlayabildiği ortaya konmuştur.

14

Baklagiller

Belirli meyve, sebze ve diğer bitkisel yiyecekler antioksidanın iyi kaynakları olarak bilinmektedir. Fakat baklagiller genelde haksız şekilde bir kenara atılır. Bazı baklagiller, özellikle barbunya ve kırmızı fasulye antioksidanın olağanüstü kaynaklarını içerir ve kanser karşıtı beslenmenizde mutlaka bulunması gerekir. Baklagiller aynı zamanda lif de içerir ve yüksek lifli bir beslenme programı kanser riskinizi düşürebilir.

Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vali Mahmut Demirtaş'tan Kozan'a Ziyaret
Vali Mahmut Demirtaş'tan Kozan'a Ziyaret
Vali Mahmut Demirtaş'tan Kozan'a Ziyaret
Vali Mahmut Demirtaş'tan Kozan'a Ziyaret