Advert

Pehlivanlar 20 Ağustos'ta Kızıldağ'da Kapışacak

Pehlivanlar 20 Ağustos'ta Kızıldağ'da Kapışacak
Advert

Adana’nın Karaisalı İlçesi’nde bu yıl 531’incisi organize edilen Kızıldağ Karakucak Güreşleri 20-21 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Adana Büyükşehir Belediyesi ve Karaisalı Belediyesi’nin birlikte organize ettiği güreş şöleninde Mustafa Yıldızdoğan ve Yeşim Köksal da konser verecek. Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Türkiye’nin ünlü pehlivanlarının altın kemer için mücadele vereceği güreşlere tüm hemşehrilerini davet edip, belediye otobüslerinin ücretsiz ulaşım sağlayacağını duyurdu.   
ALTIN KEMER VE TOPLAM 71 BİN LİRA PARA ÖDÜLÜ
531. Kızıldağ Karakucak Güreşleri, 1666 rakımlı Kızıldağ Yaylası’ndaki Aytaç Durak Spor Kompleksi’nde yapılacak. Büyükler, Yıldızlar ve Minikler kategorilerinde gerçekleştirilecek güreşlerde toplam 71 bin lira para ödülü verilecek. Güreşlerde şampiyon olan başpehlivan 10 bin liralık para ödülünün yanı sıra 520 gram ağırlığında 22 ayar altın kemeri de beline takacak.  Karakucak Talimnamesine göre yapılacak güreşlerde lisanslı hakemler görev yapacak. 
İLK GÜN RENKLİ ETKİNLİKLER VE HALK KONSERLERİ
531. Kızıldağ Karakucak Güreşleri’nin açılışı 20 Ağustos günü saat 14.00’da gerçekleştirilecek. Protokol konuşmalarının ardından izcilik kampı, okçuluk ve paraşüt gösterileri açılış programını renklendirecek. Mehteran yürüyüşü ile devam edecek açılış etkinliklerinin devamındaki ücretsiz halk konserinde ünlü şarkıcılar Mustafa Yıldızdoğan ve Yeşim Köksal sahne alacak. 21 Ağustos’ta ise saat 10.00’dan itibaren pehlivanlar er meydanında mücadele verecek. Güreşler devam ederken, Kızıldağ’ın 531’nci Güreş Ağası da seçilecek. Saat 18.30’datamamlanması planlanan güreşlerde şampiyon sporcuların ödülleri törenle verilecek. 
KIZILDAĞ’A ÜCRETSİZ OTOBÜS
Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Türkiye’nin dört bir yanından ünlü pehlivanların katılacağı 531. Kızıldağ Karakucak Güreşleri’ni izlemek isteyen Adanalıların ulaşımı için belediye otobüslerinin ücretsiz sefer yapacağını belirtti. Başkan Sözlü, belediye otobüslerinin 21 Ağustosgünü saat 07.00’dan itibaren Uğur Mumcu Meydanı’ndan hareket edeceğini, saat 08.00’dan itibaren de Karaisalı’dan belediye otobüslerinin Kızıldağ’a ulaşım sağlayacağını duyurdu.
Adanalı hemşehrilerini Kızıldağ’daki güreş şölenine davet eden Başkan Sözlü, “Kızıldağ Karakucak Güreşleri, Edirne’deki Kırkpınar Yağlı Güreşleri gibi köklü bir tarihe sahip. Bu kültür mirasımıza sahip çıkmak, Türk güreşini Adana’da yaşatmak ve yüceltmekten büyük mutluluk duyuyoruz” diye konuştu. 

 

Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vali Mahmut Demirtaş'tan Kozan'a Ziyaret
Vali Mahmut Demirtaş'tan Kozan'a Ziyaret
Vali Mahmut Demirtaş'tan Kozan'a Ziyaret
Vali Mahmut Demirtaş'tan Kozan'a Ziyaret