Advert

Vali Demirtaş Mısır Hasadı Şenliğine Katıldı

Vali Demirtaş Mısır Hasadı Şenliğine Katıldı
Advert


Türkiye tahıl üretiminde üçüncü sırayı alan mısırda hasat başladı. Nişasta ve Glikoz Üreticileri Derneği'nin (NÜD) organize ettiği 2016 Mısır Hasat Şenliği, 16 Ağustos'ta Adana'da yapıldı.
 
NÜD tarafından "Çiftçimizin emeğine, gelin hep beraber omuz verelim" davetiyle organize ettiği ve Adana Çiftçiler Birliği, Adana Tahıl Üreticileri Birliği, Adana Ticaret Borsası, Hububat Tedarikçileri Derneği (HUBUDER) ve Toprak Mahsulleri Ofisi'nin (TMO) destek verdiği 2016 Mısır Hasat Şenliği, Adana'da yapıldı.
 
Mısır Hasat Şenliği'ndeki konuşan NÜD Başkanı Rint Akyüz, Türkiye'nin mısır üretimine ilişkin bazı bilgileri paylaşarak "Mısır, geçen yıl 6.5 milyon ton üretimle, Türkiye'nin tahıl üretiminde üçüncü sırayı alan değerli bir ürün. TÜİK verilerine göre, mısırda toplam üretim değeri, diğer bir deyişle mısırın milli hasılaya katkısı 4 milyar 200 milyon lira" diye konuştu.
 
Adana Tahıl Üreticileri Birliği Başkanı Nur Özkan da, yakın tarihe kadar beyaz altın diye adlandırılan pamuğun yetiştirildiği Çukurova'nın artık sarı altın mısır üretiminde lider olduğunu söyledi. 
 
Adana Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ramazan Akyürek ise Adana'da beyaz altından sarı altına geçiş sürecinde sıkıntılar yaşandığını, ancak bugün mısırın hem gıda hem yem sanayi ürünü olarak öne çıktığını bildirdi.
 
Vali Mahmut Demirtaş da, bir çiftçi ailesinin çocuğu olarak çiftçilerin arasında olmaktan duyduğu mutluluğu dile getirerek, "En hayırlı kazancın çiftçilerimizin alın teriyle kazandığı olduğunu düşünüyorum. Çukurova'nın kıymetini bilelim, ne ekeceğimizi biçeceğimizi bilelim. Bir malı nasıl daha fazla miktarda üretirim, ikincisi daha düşük maliyete nasıl elde edebilirim bunu tahlil edersek, bu bereketli ovada ciddi üretim artışı sağlarız. Geçen yıl 1 milyon tonun üzerinde ürün elde etmişiz. Türkiye'deki üretimin yüzde 16'sını bu toprak bize sunmuş. Buradan sadece çiftçimiz, sanayicimiz kazanmıyor, nakliyeci, şoför, biçerdöverci de kazanıyor" diye konuştu.
 
Mısır hasat şenliği yapılan konuşmaların ardından biçerdöver ile mısır hasadının başlatılması ile sona erdi.
 

 

Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vali Mahmut Demirtaş'tan Kozan'a Ziyaret
Vali Mahmut Demirtaş'tan Kozan'a Ziyaret
Vali Mahmut Demirtaş'tan Kozan'a Ziyaret
Vali Mahmut Demirtaş'tan Kozan'a Ziyaret