Advert

Adana Kent Konseyi: Anız Yakan Geleceğini Yakıyor Demektir

Adana Kent Konseyi: Anız Yakan Geleceğini Yakıyor Demektir
Advert
Adana Kent Konseyi Kadın Meclisi bünyesindeki Çevre Çalışma Komisyonu, çiftçilere “Anız yakmayın, geleceğimizi yakmayın” çağrısında bulundu.
Anız yakma işleminin doğaya verdiği zararın altını çizen basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:
Ülkemizde hububat ekimi yapılan 13,1 milyon hektar arazinin yaklaşık % 30’unda 6 milyon tondan fazla köklü hububat sapının (anız) yakıldığı tahmin edilmekte ve bu rakam her geçen gün endişe verici şekilde artmaktadır. 
Hasat sonrasında tarlada kalan anızın yeni ekim öncesinde temizlenmesi gereklidir. Ancak, bu temizleme işleminin yakılarak yapılması topraklarımıza, ormanlarımıza, su varlığımıza, biyolojik çeşitliliğimize ve ekonomimize büyük zarar vermektedir.
Anızın yakılması sırasında toprakta yaşayan, onu besleyen, havalandıran, verimli kılan milyonlarca canlı mikroorganizma yok olur, toprağı besleyecek organik atıklar ortadan kalkar, toprak fakirleşir, verim gücü düşer. Üzeri çıplak kalan toprak, rüzgar ve sellerle taşınarak erozyona uğrar, yağış suyu yer altı su kaynaklarına ulaşamaz, doğal denge bozulur. Öte yandan anız yangınları yakındaki diğer tarla ve bahçelere sıçrayabildiği gibi orman yangınlarına hatta yerleşim alanlarının yanmasına da sebep olur.
Kadın Meclisi Çevre Çalışma Komisyonu olarak, anız yakılmadığı takdirde toprağın daha verimli olacağına ve bir sonraki yıl daha fazla ürün alınacağına dikkat çekerek Çiftçilere “ Anız Yakmayın, Geleceğimizi Yakmayın” çağrısında bulunmaktadır. 
Ayrıca anızların yakılarak temizlenmesine engel olunması için İl ve İlçelerdeki mülki idare amirleri ve kolluk kuvvetleri göreve çağrılmaktadır. Başta kamu görevlileri ve muhtarlar olmak üzere halkımız anız yakanlar hakkında cezai işlem yapılmasına yardımcı olmalıdır.”
Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vali Mahmut Demirtaş'tan Kozan'a Ziyaret
Vali Mahmut Demirtaş'tan Kozan'a Ziyaret
Vali Mahmut Demirtaş'tan Kozan'a Ziyaret
Vali Mahmut Demirtaş'tan Kozan'a Ziyaret