Advert

"İstihbarat Zafiyeti Olduğunu Düşünüyor musunuz?"

Advert

TBMM Başkanlık Divanı Üyesi CHP Adana Milletvekili Av. Elif Doğan TÜRKMEN, Başbakan Binali YILDIRIM tarafından cevaplandırılması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına gönderdiği soru önergesi ile 20.08.2016 günü Gaziantep’te yaşanan hain katliam saldırını Meclis gündemine taşıdı.
Ankara Garı ve Suruç’taki terör eylemleri ile büyük benzerlik taşıyan Gaziantep’teki lanet terör eylemi de sadece Gaziantep ve bölgede değil, tüm Türkiye’de korku ve endişeye yol açtığını dile getiren TÜRKMEN;

​“Bu ve benzer vahşetlerin son bulması için hükümetin başta IŞİD olmak üzere tüm terör eylemlerini önlemek adına artık etkin adımlar atarak kalıcı çözümler bulması, sorumluluktan öte bir zarurettir. Tüm Türkiye; terörle mücadele konusunda güvenlik ve istihbarat birimlerinin etkili ve acil çözümler üretmesi için hükümetin sorumluğunu yerine getirmesini beklemektedir.

Son yıllarda İŞİD diye adlandırılan terör örgütünün yine başta Gaziantep ve sınır illerimiz olmak üzere tüm şehirlerimizdeki yapılandığı ve yine çok sayıda hücre evleri bulunduğu yönünde kamuoyunda çeşitli iddialar da dile getirilmektedir” dedi.

TÜRKMEN, Başbakan’a ayrıca şu soruları yöneltti:
- Gaziantep’teki terör eylemi ile ilgili Milli İstihbarat teşkilatı tarafından herhangi bir ihbar ya da istihbarat alınmış mıdır? Alındı ise bu ihbar veya istihbarata ilişkin ne tür bir çalışma yürütülmüştür?

-Tüm bu benzer terör eylemleri sonrasında halen bir istihbarat zafiyetinin olmadığını düşünüyor musunuz? İstihbarat zafiyeti yok ise bu ve birbirine benzer terör eylemlerinin neden önlenemediğini açıklar mısınız?

-Terörle mücadele konusunda güvenlik ve istihbarat birimlerinin etkili ve acil çözümler üretmesi konusunda yeni bir planlamanız veya bir çalışmanız var mıdır? Yeni ne tür önlemler alacaksınız?

-Son beş yılda başta Gaziantep ve sınır illerimiz olmak üzere diğer illerimizde tespit edilen IŞİD yapılanması veya hücre evleri var mıdır? Varsa hangi illerimizde kaç adet hücre evi ve kaç adet militan veya sempatizan tespit edilmiş, kaçı yakalanmış ve haklarında ne tür bir işlem yapılmıştır?

 

Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vali Mahmut Demirtaş'tan Kozan'a Ziyaret
Vali Mahmut Demirtaş'tan Kozan'a Ziyaret
Vali Mahmut Demirtaş'tan Kozan'a Ziyaret
Vali Mahmut Demirtaş'tan Kozan'a Ziyaret