Advert

"Nemiz Varsa, Bağımsız Bir Devlet Kurmuşsak.."

Advert
 

Türkonfed Yönetim Kurulu Üyesi ve Adana Sanayici ve İşadamları Derneği (ADSİAD) Başkanı Süleyman Sönmez, 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı dikkat çeken özel bir mesaj ile kutladı.

ADSİAD Başkanı Sönmez, Başkumandan Muhaberesi olarak da bilinen 30 Ağustos Zaferi’nin yıldönümünde, Mustafa Kemal Atatürk’ün dostluğunu kazanmış bir gazeteci olan ve ardından genç Cumhuriyet yıllarında önemli görevlerde bulunan Falih Rıfkı Atay’ın, “Nemiz varsa, bağımsız bir devlet kurmuşsak, hür vatandaş olmuşsak, şerefli insanlar gibi dolaşıyorsak, yurdumuzu batının, vicdanımızı ve kafamızı doğunun pençesinden kurtarmışsak, şu denizlere bizim diye bakıyor, bu topraklarda ana bağrının sıcağını duyuyorsak, belki nefes alıyosak, hepsini, her şeyi 30 Ağustos zaferine borçluyuz” sözlerinin bulunduğu bir mesaj yayınladı.

 

ADSİAD Başkanı Sönmez, paylaşımının altına, “Buyuk zaferin 94. yil dönümünde Gazi M.Kemal Atatürk ve vatanı uğruna canlarını feda eden aziz şehitlerimizi bir kez daha saygıyla anıyorum” notunu düştü.

FALİH RIFKI ATAY KİMDİR?

Cumhuriyet döneminin en etkin gazetecilerindendir. İzmir’in kurtuluşundan sonra Mustafa Kemal ile tanışıp dostluğunu kazanan Falih Rıfkı Bey, özellikle Atatürk’ü yakından tanıtan anılarıyla ünlendi. 1923-1950 yılları arasında milletvekili olarak siyasette yer aldı. Cumhuriyetin kurucusu Atatürk’ e yakınlığı nedeniyle çok önemli olaylara tanıklık etmiş ve kişisel tarihi cumhuriyet tarihi ile özdeşleşmiştir. Ayrıca Atay, Türkiye’de Türk basınında sansürün kaldırılmasının yıl dönümü olarak her yıl 24 Temmuz tarihinde düzenlenen Basın Bayramı’nın tarihini ortaya atmıştır.

İstanbul Darülfünun Edebiyat Şubesi mezunudur. 4. Ordu Komutanı Emir Subaylığı, Bahriye Nezareti Hususi Kalem Müdür Yardımcılığı, Hakimiyet-i Milliye, Milliyet, Ulus, Aksam Gazeteleri Başyazarlıkları, Yazarlık, TBMM II., III. ve IV. Dönem Bolu, V.VI., VII. ve VIII. Dönem Ankara Milletvekilliği ile II. ve III. Dönem Divan-ı Riyaset Katipliği, Divan-ı Riyaset İdare Memurluğu ve IV. Dönem Uluslararası Parlamentolar Birliği Türk Grubu Üyeliği yapmıştır.

Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vali Mahmut Demirtaş'tan Kozan'a Ziyaret
Vali Mahmut Demirtaş'tan Kozan'a Ziyaret
Vali Mahmut Demirtaş'tan Kozan'a Ziyaret
Vali Mahmut Demirtaş'tan Kozan'a Ziyaret