Advert

Demokrasi Nöbetleri Mitingle Taçlandı

Demokrasi Nöbetleri Mitingle Taçlandı
Advert

Türkiye'nin 81 ilinde gerçekleştirilen "Demokrasi ve Şehitler Mitingi” Adana'da da Uğur Mumcu Meydanı'nda gerçekleştirildi. Adana’daki "Demokrasi ve Şehitler Mitingi” ne Avrupa Birliği Bakanı Ömer Çelik, Vali Mahmut Demirtaş, Adana Milletvekilleri, Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü ve ilçe belediye başkanları, ilçe kaymakamları, siyasi parti, kamu kurum ve kuruluşları, sivil toplum örgütleri, oda ve meslek kuruluşları, sendikalar ve toplumun tüm kesimlerinden on binlerce vatandaş katıldı. 
 
Meydanı dolduran yaklaşık 50 bin kişiye önce Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü hitap etti. Sözlü konuşmasında Türk Milleti'nin 15 Temmuz günü hain terör örgütü FETÖ'ye tank ve topların önüne çıkarak tokat gibi cevap verdiğini söyleyerek, "Bugün burada bütün siyasi parti temsileri olarak gelip Türk Milleti'nin birlik ve beraberliğini gösterdik. 15 Temmuz günü halk hain çeteye Türk Milleti'nin gücünü gösterdi. Bundan sonra da Türk Milleti üzerinde oynanmak isteyen oyunlara izin vermeyecek" dedi.
 
Vali Demirtaş, “Milletimiz Meydanları ve Sokakları Teröristlere Dar Etti”
 
Daha sonra kürsüye gelen Vali Mahmut Demirtaş, 15 Temmuz günü Türk halkının canı pahasına vatanını koruduğunu, büyük bir duruş sergilediğini belirterek, tüm şehitleri minnetle andıklarını söyledi. Vali Demirtaş konuşmasında şu ifadelere yer verdi; “Sayın Bakanım, Sayın Milletvekillerim, Saygıdeğer Adanalı Hemşehrilerim, Sözlerime başlamadan önce, 15 Temmuz'u 16 Temmuz'a bağlayan o kara gecede vatan uğruna, şehit düşen vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, ailelerine baş sağlığı ve yaralılarımıza da acil şifalar diliyorum. Yine buradan yüreğimizin birlikte çarptığı diğer 80 ilimizdeki tüm vatandaşlarımıza, özellikle de, şu an İstanbul Yenikapı’yı hınca hınç dolduran gönültaşlarımıza, tüm Adanalılar adına selamlarımızı yolluyorum. 15 Temmuz gecesi bu millet belki de tarihinin en zorlu sınavını verdi. Çanakkale’de, Dumlupınar'da olduğu gibi, 15 Temmuzda da kendi kaderini kendisi çizdi. Bu millet hain kalkışma başladığı andan itibaren, sokakları ve meydanları bu teröristlere dar etti. Cumhurbaşkanımızı, Türkiye Büyük Millet Meclisini ve devletimizi bir an olsun yalnız bırakmadı. 
 
Vali Demirtaş, “Milletimiz; Tankların El, Kol, Bilek ve Yürekle Durdurulduğunu Tüm Dünyaya Gösterdi”
 
Kıymetli Hemşehrilerim! Sizler dünyaya tankların; el, kol, bilek ve yürekle durdurulduğunu gösterdiniz. Sizler dünyaya, iman dolu bir göğsün, kurşunlara nasıl siper olabileceğini gösterdiniz. Sizler, yurdumuza alçakları uğratmadınız. Sizler bastığınız yerlerin sadece bir topraktan ibaret olmadığını unutmadınız, milli iradeye sahip çıktınız. Hepiniz varolun! O gün bu meydanları, havalimanlarını, yolları, köprüleri, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı ile doldurarak, Fetullahçı Terör Örgütü mensubu hainleri hezimete uğrattınız. Aylarca beklediği ürünü bir dakikada ateşe veren Kazanlı kahraman köylümüzü, tankların önüne yatan gençlerimizi, bir kamyon dolusu vatandaşımızı, hayatında daha önce hiç kullanmamış olmasına rağmen, kocasının kamyonuyla meydanlara taşıyan Şerife Bacımızı sizler de Adana’dan, İstasyon Meydanı’ndan selamladınız. Desteklediniz. Hepiniz sağolun! Bugün, vatanımızın dört bir köşesinde milletimiz, tıpkı Kurtuluş Savaşında olduğu gibi tüm fertleriyle tek yürek, tek vücut olmuş; iradesini ihanet sarhoşu olmuş postallara çiğnetmemiştir. Yüreği vatan aşkıyla yanıp tutuşan askerimiz ve emniyet güçlerimizle birlikte, asker kılığına girmiş tüm teröristlere ve onları piyon yapanlara gerekli cevabı vermiştir”
 
“Demokrasi Şehitlerimiz, Daima Gönlümüzde Olacak. Onların Emanetleri,  Emanetimizdir”
 
“Kıymetli Hemşehrilerim! Milletimizin meydanlarda sürdürdüğü şanlı demokrasi direnişi, 24 gün boyunca güçlenerek devam etmiştir. Her ne kadar bugün bu direnişin son günü olsa da milletimiz, iradesine vurulacak en ufak darbeye en sert şekliyle cevap vereceğini bütün dünyaya kanıtlamıştır. Hiç bir şüpheniz olmasın ki, demokrasi şehitlerimiz her zaman gönlümüzde olacak ve onların aileleri bize Allah'ın en değerli emanetleri olacaktır.15 Temmuz şehitlerimize bir kez daha Allah'tan rahmet diliyor, bu milletin her ferdinin vatan uğruna canını vermeye hazır olduğunu hatırlatarak sözlerimi tamamlıyor, hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Allah'a emanet olunuz!”
 
Bakan Çelik, “En Ağır Cezaya Çarptırılacaklar”
 
AB Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik ise, konuşmasına İstiklal Marşı'nın 10 kıtasını okuyarak başladı. Bakan Çelik daha sonra alanı hınca hınç dolduran vatandaşlara 15 Temmuz günü şehit olanlar için Fatiha okuttu. Bakan Çelik daha sonra yaptığı konuşmada darbe girişimi gecesi asker kıyafeti giymiş teröristlerin TRT'den okuttuğu bildiride Cumhurbaşkanı, Başbakan ve bakanları yargılayacağını söylediğini hatırlatıp, "Hemen televizyonlara bağlanıp görevlerinin başında olduklarını söyleyip, biz bunları yargılayacağız, ülkeyi bunlara bırakmayacağız dedik ve bugün buradayız. Bunların hepsini yargılayıp en ağır cezayı vereceğiz. Biz bunu Türk Milleti'nin sayesinde yaptık. Türk Milleti kim Türk, Kürt, Çerkez, Alevi, Sünni herkes. Siz bu ülkenin asil sahibisiniz. Sizin olur vermediğiniz hiçbir şey, bu ülkede olmaz" dedi. 
 
Bakan Çelik, “FETÖ Herşeyi Hesap Etti Ama Türk Milletini Hesap Edemedi”
 
FETÖ'nün her şeyi hesap ettiğini ancak Türk Milleti'ni hesap edemediğini belirterek, "Sapık dini anlayışa sahip Ağustos'ta yeni hareket olacağını söylüyor. Gelsinler biz buradayız. Onlardan korkan onlar gibi olsun, işte biz burada meydanlardayız. Bize suikast yapacaklarmış işte biz halkla beraberiz, gelsinler biz halkımız için canımızı, makamımızı, koltuğumuz vermeye hazırız" diye konuştu. Konuşmasında birlik beraberlik mesajları da veren Bakan Çelik, konuşmasının ardından 15 Temmuz'da şehit olan polis ve askerlerin yakınlarını platforma çağırdı. Şehit yakınları tek tek platforma çıkarak halkı selamladı. Şehit yakınları halkın "şehitler ölmez vatan bölünmez" sloganlarıyla gözyaşlarına boğuldu. Miting daha sonra Yenikapı Meydanı'ndaki liderlerin konuşmalarının izlenmesinin ardından sona erdi. 

 

Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vali Mahmut Demirtaş'tan Kozan'a Ziyaret
Vali Mahmut Demirtaş'tan Kozan'a Ziyaret
Vali Mahmut Demirtaş'tan Kozan'a Ziyaret
Vali Mahmut Demirtaş'tan Kozan'a Ziyaret